Nasza witryna logowania może przechować niewielką ilość danych w Państwa przeglądarce aby polepszyć komfort użytkowania. Dzięki temu będziemy mogli zmniejszać ilość danych które trzeba podać przy logowaniach oraz pozyskiwać informację na temat wykorzystania strony, celem jej dalszego ulepszania. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na te działania.
Opublikowano 2020-09-22. Przeczytasz w ok. 2 min.

JPK_V7

Od 2020-10-01 obowiązują nowe formaty plików JPK dotyczące podmiotów rozliczających się z VAT. Miło nam poinformować, że zakończyliśmy implementację eksportu tych plików w Weles3. Eksport jest dostępny w menu Funkcje/Podatki (tam gdzie wcześniejszy JPK_VAT3).

Szczegóły dotyczące zakresu funkconalności opisane są w dokumentacji.

W stosunku do poprzednich plików JPK w nowym JPK_V7 pojawia się dużo nowych elementów:

 • plik zawiera teraz zarówno ewidencją faktur, jak i deklarację VAT-7
 • pliki JPK_V7 muszą być składane co miesiąc - jeżeli deklaracje są kwartalne to część deklaracyjna pojawi się tylko w ostatnim miesiącu kwartału
 • konieczność podania kontaktowego adresu e-mail (do ustawienia w danych podatkowych)
 • ewidencja korekt
  • art. 89a ust. 1 i 4 VAT - związanych z uznaniem nieściągalności należności
  • art. 89b ust. 1 i 4 VAT - związanych z opóźnieniem w opłaceniu faktury
  • art. 90a - 90c i 91 VAT - korekta współczynnika proporcji VAT
 • kategoryzację specjalnych rodzajów sprzedaży (tzw. GTU)
 • wskazanie faktur z mechanizmem podzielonej płatności oraz wystawionych metodą kasową

Sprawdzenie księgowań VAT

Prawidłowe raportowanie JPK_VAT wymaga właściwych księgowań w systemie. Dotyczy to w szczególności wymienionych powyżej korekt. Szczegóły księgowań opisane są w dokumentacji.

W szczególnych przypadkach księgowania obciążeń i zakupów mogą wymagać ręcznego określenia miesiąca VAT którego dotyczą. Można to zrealizować w systemie za pomocą narzędzi:

Zalecamy wygenerowanie plików za wcześniejsze okresy rozliczeń VAT i porównanie ze złożonymi wcześniej deklaracjami VAT-7. Kwoty JPK_V7 i dotychczasowej deklaracji powinny być zgodne. Także w pierwszych miesiącach objętych nowym plikiem JPK zalecamy równogegłą analizę deklaracji VAT dotychczasowymi metodami, aby upewnić się, że księgowania są poprawne i poprawnie zaciągają się do pliku.

W przypadku pytań lub problemów zapraszamy do kontaktu z naszym działem wsparcia.

Outsourcing księgowości

Księgowość nieruchomości VATowych jest dużo trudniejsza niż zwykłych i wymaga dużego doświadczenia. Chętnie pomożemy w prowadzeniu takich wspólnot. Nasz doświadczony dział księgowy jest do usług wszystkich klientów Weles3. Zainteresowanych prosimy o kontakt mailowy ksiegi@ksiegi.e-adm.pl.